Podobno francuska cesarzowa Józefina, żyjąca na przełomie XVIII i XIX w., miała w garderobie kilkaset sukien i tylko dwie pary majtek. Zgodnie z nakazem Ludwika XV musiały je nosić aktorki i tancerki. Majtki były więc znakiem kobiet z niższych sfer, damom nosić ich nie przystało. Dziś jest odwrotnie – brak bielizny uchodzi za dziwactwo. Tym bardziej że służy już nie tylko zachowaniu higieny czy ochronie przed zimnem. Na przykład niemieccy naukowcy z zakładów Philipsa w Aachen opracowali biustonosz, który ostrzega przed zawałem. Dzięki wbudowanym czujnikom wykrywa zmiany pola magnetycznego, które obrazują rytm pracy serca. Przed projektantami kolejne zadania.

NIEWIDOCZNE DLA OCZU


W XVI wieku kobiety nosiły kalesony. Tak nazywały się mało kobiece spodenki, zakładane jako bielizna pod obszerne i bogato zdobione suknie. Dziś modne jest to, co obcisłe, więc pod przylegającymi do ciała ubraniami najlepiej sprawdza się delikatna, nieodznaczająca się bielizna, na przykład Space Curves firmy Triumph. A dodatkowo, jej niewidoczne i niemal niewyczuwalne szwy nie podrażniają delikatnych rejonów kobiecego ciała.

CZY MOŻNA ZJEŚĆ BIELIZNĘ?


Owszem, ale najbezpieczniej wybrać tę zrobioną ze słodyczy. Męskie czekoladowe stringi czy biustonosz z cukierków raczej nie sprawdzają się na co dzień. Są za to jednym z najpopularniejszych prezentów na wieczorach panieńskich i kawalerskich. Uwaga! Czekolada ma jednak to do siebie, że szybko się rozpuszcza. Szczególnie jeśli atmosfera jest gorąca.

WIECZOROWĄ PORĄ


Dawniej, kiedy koronkami zdobiono głowę panny młodej – stąd właśnie ich nazwa – przyszywanie ażurowych plecionek do majtek i staników uważano za pretensjonalne. Potem koronki stały się nieodłącznym elementem bielizny. Szczególnie tej przeznaczonej na wieczór (na przykład firmy Key).

DRUGIE CIAŁO


Niektórzy twierdzą, że angielska tenisistka Lottie Dod wygrała Wimbledon w 1887 r., bo jako piętnastolatka nie musiała nosić gorsetów obowiązujących nawet na korcie. Wspomnienie po nich to dla wielu body. Jest znacznie wygodniejsze i chroni przed zimnem (np. Moulin Rouge firmy Gatta).

CO MA STANIK DO TELEWIZORA?


Kobiecy biust i telewizor to, zdaniem amerykańskiej artystki Amandy Dumas-Hernandez, dwie rzeczy, które mężczyźni lubią najbardziej. Słynąca z ekscentrycznych wynalazków projektantka stworzyła bezprzewodowy stanik telewizyjny. Biustonosz ma dwa wyświetlacze LCD i – obowiązkowo – pilota do zmiany kanałów. A sportowy krój sugeruje najlepszy ich wybór.

SREBRO KONTRA BAKTERIE


Mężczyźni wymagają od bielizny mniej niż kobiety. Cenią za to wygodę. Bokserki i slipy Silver firmy Triumph z naturalnej bawełny z jonami srebra dodatkowo zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu i chronią przed infekcjami bakteryjnymi i grzybicznymi.