Smog przenika przez łożysko. “Nie wietrzcie domów naprzeciwko ruchliwej ulicy”

Badanie opublikowane w Nature Communications pokazuje zastraszające efekty zanieczyszczenia powietrza. Dzieci jeszcze przed narodzeniem mogą mieć kontakt ze smogiem przez odżywiające je łożysko matki.
Smog przenika przez łożysko. “Nie wietrzcie domów naprzeciwko ruchliwej ulicy”

Wyniki tej analizy mogą być pierwszym krokiem do wykazania w jaki sposób zanieczyszczenie powietrza smogiem związane jest z ryzykiem przedwczesnego urodzenia, niedowagi noworodków i poronień. Naukowcy sugerują by kobiety w ciąży unikały zatłoczonych tras pełnych samochodów. Nie jest to łatwe, szczególnie dla osób mieszkających w wielkich miastach. Dlatego eksperci sugerują, że badania to dobry argument w dyskusji z władzami – by zajęły się problemem na poważnie.

Łożysko tworzy się z kosmówki i błony śluzowej macicy, służy do połączenia matki ze znajdującym się w jej łonie dzieckiem i karmienia go za pomocą pępowiny. Jednocześnie tą samą drogą, ale w drugą stronę, tworzący się płód oddaje dwutlenek węgla i produkty przemiany materii.

W czasie ciąży substancje takie jak alkohol, narkotyki czy nikotyna mogą przeniknąć przez łożysko do organizmu dziecka i na trwałe je uszkodzić. Jednocześnie na przykład gdy kobieta w trakcie ciąży przyjmuje szczepionkę przeciw grypie dziecko może także wykształcić czasową odporność.

Do badania zespołu z belgijskiego Uniwersytetu Hasselt użyli łożysk z 23 terminowych porodów. Korzystając z obrazowania wysokiej rozdzielczości przyjrzeli się temu co odkłada się na narządach i znaleźli ślady cząsteczek węgla.

Spośród badanych matek 10 mieszkało blisko ulic, na których często panował gęsty ruch miało najwyższy poziom zanieczyszczeń w łożysku. Najniższy zarejestrowano u mieszkających co najmniej pół kilometra od drogi. Według zespołu kierowanego przez profesora Tima Narwota cząsteczki zanieczyszczeń do łożysk najprawdopodobniej trafiły z płuc.

– Nasze wyniki pokazują, że łożysko nie jest nieprzenikalne dla cząsteczek – pisze w podsumowaniu zespół prof. Narwota. Kolejne badania mogą pomóc ustalić czy cząsteczki te przedostają się dalej, do organizmu dziecka i tym samym zatruwają je od najwcześniejszych chwil życia.

Czy zatem na czas ciąży kobiety powinny uciekać z wielkich miast? Profesor Jonathan Grigg z uczelni Queen Mary University of London uważa, że nie powinno się iść za daleko z wnioskami.

– Kobiety nie powinny popadać w paranoję na temat wychodzenia na ulicę, ale warto by pomyślały o tym jak zmniejszyć swoje wystawienie na takie czynniki – mówi.

Profesor Narwot zwraca uwagę, że można zadbać o bezpieczeństwo swoje i dziecka za pomocą prostych kroków, bo przecież nie da się przestać oddychać.

– Nie wietrzcie domów naprzeciwko ruchliwej ulicy. Jeśli jest tak położony, otwórzcie go od tyłu – radzi – A jeśli to możliwe wybierajcie podczas spacerów lub jazdy rowerem trasy gdzie jest mniej samochodów.

Jednak prawdziwe rozwiązanie tego problemu nie leży w gestii pojedynczych osób. Tu trzeba systemowych i daleko idących zmian by po prostu ograniczyć smog, w którym żyjemy. Wpłynąć na to mogą prawodawcy, zarządzający miastami i transportem oraz sama branża motoryzacyjna.