Ewa Nieckuła

Niezależna dziennikarka. Popularyzuje biologię, antropologię, psychologię ewolucyjną. Tłumaczka książek popularnonaukowych.

5

Nikotyna na zdrowie?

Człowiek

Palenie papierosów uzależnia równie silnie, jak twarde narkotyki. Jednak odpowiedzialna za to nikotyna ma też swą jaśniejszą stronę – usprawnia...

y

Sztuczne światło zabija przyrodę

Przyroda

Ludzie cieszą się z jasno oświetlonych ulic i mieniących się kolorowymi refleksami fasad budynków. Dla wielu zwierząt sztuczne światło oznacza...

y

Po co zwierzęta się bawią?

Przyroda

Młode ssaki i ptaki bawią się tak samo chętnie jak małe dzieci. Podobnie jak ludzie, uczą się w ten sposób bardzo ważnych rzeczy.

y

To gotowanie zrobiło z nas ludzi

Przyroda

Gdyby szympansy opanowały ogień – tak jak my przed milionami lat – mogłyby stworzyć własną cywilizację. Wiele wskazuje na to, że źródeł...

5

Jak nie umrzeć na raka?

Człowiek

Nie potrzeba cudownych pigułek ani supernowoczesnych technologii. Możesz żyć nawet o 14 lat dłużej, jeśli będziesz przestrzegać kilku prostych zasad.

y

Kaktusy pod specjalnym nadzorem

Przyroda

Na Dzikim Zachodzie kradzieże nigdy nie były rzadkością. Jednak w XX wieku zaczęto tam kraść kaktusy! Nic dziwnego - są warte tysiące dolarów.

5

Zapamiętane w emocjach

Człowiek

Masz kłopoty z przypomnieniem sobie tego, co własnie usłyszałeś? Wszystko przez dobry humor. Pamięć zawodzi nas rzadziej, gdy jesteśmy zdenerwowani.