y

Zatrucia grzybami "jak wypadki lotnicze"

Przyroda

Kurki mają więcej beta karotenu niż np. marchewka, boczniaki wykazują silne działanie przeciwmiażdżycowe, a pieczarki mogą chronić przed depresją....

5

W piątek Europejska Noc Naukowców!

Człowiek

Zajęcia z kuchni molekularnej, widowiska naukowo-teatralne, nauka łamania szyfrów, to niektóre atrakcje Europejskiej Nocy Naukowców, która...

y

Komary powalczą z dengą

Przyroda

Naukowcy z Brazylii wypuścili tysiące komarów zarażonych bakterią, która zwalcza wirusa wywołującego tropikalną chorobę, dengę.

u

Windą w kosmos

Technika

Japońska firma Obayashi Corporation chce wybudować gigantyczną windę, którą będzie można podróżować w kosmos. Urządzenie ma być gotowe do 2050 roku.

5

Focus pobudza neurony w Łodzi!

Człowiek

Interaktywne centrum nauki dostępne będzie dla dzieci od 23 września do 5 października w Centrum Handlowym Port Łódź przy ul. Pabianickiej 245 w...

i

Sonda MAVEN dotarła na orbitę Marsa

Kosmos

Satelita MAVEN po 10 miesiącach lotu wszedł na orbitę Marsa. Sonda zbada atmosferę Czerwonej Planety i pomoże przygotować misje załogowe.

u

Aplikacja mobilna wyczuje smutek

Technika

Nowo opracowana aplikacja mobilna na podstawie zebranych informacji potrafi przewidzieć, kiedy poczujemy się smutni, nerwowi czy samotni.

y

Przyszła jesień!

Przyroda

Dokładnie 23 września o godz. 4.29 rozpoczęła się astronomiczna jesień. Od dziś dni będą już coraz krótsze, a noce dłuższe.

y

Pies pesymista to nie rzadkość

Przyroda

Psy zazwyczaj wydają nam się wiecznie szczęśliwe. Nowe badania pokazują, że ich psychika jest o wiele bardziej złożona niż moglibyśmy przypuszczać!

5

Maść z kości lekiem na osteoporozę?

Człowiek

Naukowcy opracowują pastę składającą się z komórek macierzystych, która ma pomóc zregenerować rozrzedzanie kości za pomocą prostego zastrzyku.

5

Badania krwi wykryją depresję

Człowiek

Naukowcy opracowali prosty test, który pozwoli wykryć depresję, tak jak wiele innych chorób, we krwi pacjenta.

5

"Focus" kończy 19 lat!

Człowiek

Nowy, wyjątkowy numer "Focusa" już w kioskach! Zapraszamy do lektury i wejścia do wirtualnego świata nauki!

i

Biały karzeł - diament wielkości Ziemi

Kosmos

Odnaleźć w wielkim i ciemnym wszechświecie gwiazdę małą, ciemną i zimną to nie lada sztuka. Udało się to prof. Davidowi Kaplanowi z University of...