Najsłynniejsze łamigłówki świata

Wśród setek tysięcy zadań, jakie do tej pory wymyślono, jedne są bardziej znane, inne mniej. wśród tych bardziej znanych jest grupa kilkudziesięciu łamigłówek, które można uznać za kanon umysłowych rozrywek. Przedstawiamy kilka z tych najznakomitszych, które każdy, kto lubi taką zabawę, znać powinien

Znikający Chińczyk

Niektórzy z łamigłówkowych ekspertów za najznakomitszą łamigłówkę Loyda (autora „Sprytnych osłów” – patrz obok) uważają „Znikającego Chińczyka”.

Do prostokątnego kartonika przymocowana jest okrągła tarcza, którą można obracać. W pierwszej z pozycji na rysunku widać 13 chińskich wojowników. Po przekręceniu tarczy o niewielki kąt w lewo jeden z Chńczyków znika. Co się z nim stało?
Chińczyk przyniósł majątek Loydowi. Sprzedano 10 milionów egzemplarzy tej łamigłówki.  

12 chińczyków:

13 chińczyków

Pliki w wersji do wydruku:

12 chińczyków13 chińczyków

Sprytne osły

Ta łamigłówka zrobiła w Ameryce wielką furorę. Wymyślił ją Samuel Loyd („Znikający Chińczycy” – obok), najwybitniejszy w historii twórca łamigłówek, żyjący w Stanach Zjednoczonych na przełomie XIX i XX wieku. „Trick Donkeys” – bo tak brzmiała oryginalna nazwa tej łamigłówki – odniosła wielki sukces i została sprzedana w ponad – milionowym nakładzie, a Loyd w ciągu kilku tygodni zarobił ponad 10.000 dolarów, co na ówczesne czasy był ogromną sumą pieniędzy.
Po wycięciu trzech elementów wzdłuż przerywanych linii i odpowiednim ułożeniu osłów wsadź obu dżokejów na siodła – tak, aby obaj siedzieli prawidłowo i aby było widać w całości i osły i dżokejów.
Elementów nie można zginać, przecinać itp.

Pobierz plik do wydruku

Rozwiązania obu zagadek szukaj na kolejnych stronach.

Znikający Chińczyk – Rozwiązanie

Łamigłówka ta nie ma klasycznego rozwiązania, nie można wskazać Chińczyka, który znika i pojawia się przy kręceniu tarczą. Chińczycy w jednym położeniu tarczy składają się z innych części niż Chińczycy   w drugim położeniu. Zasadę tę przedstawiono na rysunku.

Powyżej przedstawiono kartkę papieru, na której narysowano trzy prostokaty:
1 – zbudowany z prostokąta A, 2 – zbudowany z prostokątów B i C oraz 3 – zbudowany z prostokąta D. Jeśli teraz przetniemy tę kartkę wzdłuż linii przerywanej i przesuniemy dolną część kartki w prawo, otrzymamy tylko dwa prostokąty:
4 – zbudowany z części A i B oraz 5 – zbudowany z części C i D.
Nie można powiedzieć, że wybrany prostokąt (czy też Chińczyk) znika i pojawia się. To są inne prostokąty (zbudowane  z innych części) i inni Chińczycy – zbudowani z innych części. Całe mistrzostwo zagadki Loyda polega na odpowiednim rozrysowaniu części postaci.

Sprytne osły – Rozwiązanie

Więcej:cywilizacje