Kosmiczne technologie pomogą chronić wodę [BLOG]

Jan Stradowski

Szef działu nauki „Focusa”, z wykształcenia lekarz medycyny, z zamiłowania biolog i przyrodnik. W Radiu TOK FM prowadzi audycję „Człowiek 2.0”. Więcej – www.stradowski.net.

Zapraszam do słuchania audycji "Człowiek 2.0" w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 14:40 i 15:40 porozmawiamy o tym, jak zadbać o czystą wodę w Polsce i w Bałtyku.

Choć latem władze lokalne często apelują o ograniczenie podlewania trawników, większość z nas jest przekonana, że Polska nie ma problemu z wodą. Tymczasem według danych UNESCO mamy jeden z najniższych wskaźników dostępności wody w Europie. Pisałem o tym prawie 10 lat temu w artykule "Wojna o H2O" i od tamtej pory sytuacja nie uległa znaczącej poprawie.

Jeśli chodzi o Bałtyk, jest nawet gorzej. "Nasze morze to raczej płytka słonawa i brudna kałuża, w której ubywa ryb, a przybywa »stref śmierci«" – pisała sześć lat temu Ewa Nieckuła. Bałtyk jest zatruwany ściekami rolniczymi, przemysłowymi i komunalnymi, a na jego dnie spoczywa ponad 60 tys. ton broni chemicznej zatopionej po II wojnie światowej.

Inicjatywa Baltic Challenge chce rozwiązać te problemy, wykorzystując najnowsze technologie - od satelitów po drony i podwodne roboty. W jaki sposób? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM: Klara Ramm, ekspert w zakresie zasobów wodnych z firmy Veolia i Maciej Iwankiewicz, członek zarządu Europejskiej Fundacji Kosmicznej.

Przy okazji polecam audycje archiwalne o polskich technologiach kosmicznych i inteligentnych miastach.

Uwaga - zmiana pory emisji audycji! Nowego odcinka "Człowieka 2.0" możecie posłuchać 11 lutego o godz. 14:40 (pierwsza część) i 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!

  • Kategoria: Przyroda
  • Data:
  • Źródło:
    • redakcja magazynu
  • c
Komentarze