19 000 Polaków w kosmosie?

Od 2014 r. uczestnicy programu lojalnościowego FlyingBlue, holenderskich linii lotniczych KLM, będą mieli możliwość kupienia biletu na lot suborbitalny.

Kosmiczni turyści wzniosą się na wysokość ok. 100 km. Na tej wysokości widać już wyraźnie czarną przestrzeń kosmiczną pełną gwiazd. Z okien samolotu można będzie na własne oczy przekonać się, że Ziemia jest kulą. Można będzie także przez kilka minut podróżować w stanie nieważkości.

Holenderskie linie lotnicze KLM oferują lot na orbitę wspólnie ze Space Experience Curacao (SXC) i amerykańskim XCOR. Loty będą odbywały się suborbitalnym statkiem należącym do XCOR, który ma swoją główną bazę na pustyni Mojave.

– Wspieramy program lotów kosmicznych, ponieważ jego cele doskonale współgrają z prekursorskim charakterem linii KLM. Zależy nam, aby przestrzeń kosmiczna stała się bardziej dostępna, ale w chcemy dążyć do tego w sposób racjonalny i odpowiedzialny – podkreśla Ellen van Ginkel, przedstawiciel biura prasowego KLM w Amsterdamie.

Zostać uczestnikiem Flying Blue może zostać każdy pasażer linii Air France i KLM. W Polsce jest już 19 tysięcy uczestników tego programu lojalnościowego. Koszt biletu na lot suborbitalny w promocyjnej ofercie KLM to około 98 tys. dolarów.