2 kwietnia bądź niebieski!

Dziś Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Zdaniem specjalistów, bardzo wiele osób ma cechy autystyczne i nie zdaje sobie z tego sprawy

Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem mózgu. Chorzy mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. I choć jest to najczęstsze zaburzenie rozwojowe (w Polsce występuje u 1 na 300 dzieci), to świadomość autyzmu w społeczeństwie jest bardzo niska, a osoby nim dotknięte i ich rodziny często spotykają się z krzywdzącymi komentarzami na swój temat.

Dlatego od wielu lat 2 kwietnia jest Światowym Dniem Wiedzy na Temat Autyzmu. Główna akcja informacyjna wspierana przez ONZ jest organizowana  pod hasłem: „Zaświeć się na niebiesko”.

W miastach na całym świecie tego dnia znane budynki zostaną podświetlone na niebiesko, by zwrócić uwagę na problem tego zaburzenia.

W tym dniu każdy może dowiedzieć się więcej o autyzmie i wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem: dodać coś niebieskiego do ubrania, propagować logo akcji w Internecie (np. na Facebooku), a także wesprzeć finansowo organizacje działające na rzecz osób z autyzmem.