78 tys. osób chce zamieszkać na Marsie

Holenderska firma Mars One chce założyć stałą kolonię na Czerwonej Planecie. Ochotnicy mogą składać aplikacje od 22 kwietnia do końca sierpnia.

Pracownicy firmy już rozpoczęli przyjmowanie zgłoszeń wolontariuszy, którzy chcą przejść szkolenie na astronautów. Celem misji jest założenie i badanie stałej kolonii na Marsie, która stopniowo będzie się powiększała.

Lot na Marsa jest planowany na wrzesień 2022 rok, lądowanie – siedem miesięcy później, a powrót? Nigdy. Wyjątkowość tej misji polega na tym, że uczestnicy pozostaną na innej planecie do końca swoich dni.

W 2016 roku na Marsa przyleci satelita i zaopatrzenie. Dwa lata później na Czerwoną Planetę trafi specjalny kosmiczny pojazd, który objedzie planetę w poszukiwaniu najdogodniejszego miejsca do osiedlenia. W 2020 dosłane będą pomieszczenia mieszkalne i wszystkie akcesoria potrzebne do życia. Wtedy pojazd przygotuje całe osiedle na przybycie pierwszych śmiałków.

MarsOne Project będzie także bezprecedensowym wydarzeniem medialnym. Zarówno przygotowania do misji, lot oraz życie na odległej planecie będzie transmitowane online przez całą dobę.

Wysłanie pierwszych czterech osób, które polecą w 2023 roku, będzie kosztowało 6 miliardów dolarów.