Choć w czasie pandemii część z nas robiła zapasy makaronów i mąki, teraz wróciliśmy do dawnych nawyków. Cieszymy się szerokim wyborem jedzenia w sklepach, kupujemy go dużo, choć nie zawsze rozsądnie. Trudno nam sobie wyobrazić dotkliwe braki w zaopatrzeniu, bo zawsze można pojechać do innego sklepu albo zamówić coś przez internet.

A co, jeśli zabraknie jedzenia? Albo gdy drastycznie spadnie jego różnorodność i wartościowość? O tym opowie mój rozmówca w studiu TOK FM - dr Jacek Postupolski z Zakładu Bezpieczeństwa Żywności Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny Państwowego Instytutu Badawczego.

Przy okazji polecam odcinki archiwalne o marnowaniu jedzenia, wpływie diety na samopoczucie i tym, ile jedzenia jest w jedzeniu.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 4 września o godz. 14:20 (pierwsza część) i o godz. 14:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!