Akcelerator cząstek nowej generacji gotowy do budowy!

Naukowcy opublikowali dokumentację kolejnego projektu fizyki cząstek, Międzynarodowego Zderzacza Liniowego ILC

Najnowszy, najbardziej technologicznie zaawansowany i szczegółowo zweryfikowany projekt zderzacza cząstek nowej generacji uzupełni i rozszerzy zakres badań prowadzonych obecnie przy Wielkim Zderzaczu Hadronów w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN)

„Mamy technologię, wszystkie wymagane rozwiązania techniczne zostały opracowane, niekwestionowany jest cel fizyczny, jesteśmy gotowi rozpocząć budowę choćby jutro. Brakuje nam jedynie jasnej decyzji politycznej, ale wiele wskazuje na to, że Japonia chciałaby gościć projekt na swoim terytorium” – powiedział Sakue Yamada dyrektor naukowy projektu.

Publikacji dokumentacji projektowej, która została rozpisana w pięciotomowym raporcie, towarzyszą wykłady, prelekcje i ceremonie w kilku miastach na świecie, m.in. w Tokio, Genewie i Chicago. 

Międzynarodowy Zderzacz Liniowy to projekt skupiający ponad 1000 naukowców i inżynierów z ponad 100 uniwersytetów i laboratoriów z całego świata. Zderzacz będzie rozpędzał i zderzał elektrony z ich antycząstkami – pozytonami. Dzięki niemu naukowcy będą mogli dokładnie zbadać właściwości różnych cząstek, takich jak choćby niedawno odkryty bozon Higgsa, ale też rzucić światło na inne zagadki fizyki, jak na przykład na naturę tzw. ciemnej materii.