Algorytm z MIT pomoże dronom omijać przeszkody

Algorytm opracowany przez inżynierów z MIT ma pozwolić dronom na automatyczne omijanie gałęzi, słupów i innych przeszkód na trasie lotu.

Twórcy algorytmu, naukowcy z Massachusetts Institute of Technology Computer Science and Artificial Intelligence Lab (CSAIL) udostępnili go wszystkim zainteresowanym ( tzw. open source). Algorytm jest dwudziestokrotnie szybszy od dotychczas stosowanych i pozwala ustalić w ciągu 8,3 sekundy, jak daleko znajduje się przeszkoda.

„Wszyscy budują drony, ale nikt nie wie, jak uchronić je przed kolizjami – pisze na stronie MIT doktorant CSAIL Andrew Barry. Wykorzystywane w dużych samolotach czujniki takie jak LIDAR są zbyt ciężkie.

Dzięki wykorzystaniu algorytmu dron ważący około 0,5 kg, wyposażony w dwie kamery rejestrujące 120 klatek na sekundę i dwa procesory z powodzeniem latał wśród drzew przy prędkości sięgającej 48 kilometrów na godzinę.

Niestety system nie działa w ciemności, a procesor zużywa dużo energii. Niemniej perspektywy wykorzystania metody są bardzo obiecujące. Andrew Barry twierdzi, że technologia może zostać skomercjalizowana w ciągu dwóch lat.

Czytaj więcej: DRONY: ZAGROŻENIE DLA BEZPIECZEŃSTWA I PRYWATNOŚCI?