Antybiotyki w mózgu karaluchów

Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham stwierdzili, że organizmy niektórych owadów, między innymi karaluchów, zawierają cząsteczki silnych antybiotyków.

Według autorów badania w tkankach mózgu i układu nerwowego karaluchów oraz szarańczy naukowcom udało się zidentyfikować dziewięć rodzajów toksycznych cząsteczek, zgubnych dla mikroorganizmów chorobotwórczych.

Według Brytyjczyków odkrycie to może pomóc w opracowywaniu nowych środków do walki z gronkowcem złocistym opornym na metycylinę, w skrócie MRSA, oraz z pałeczką okrężnicy E. coli. To właśnie MRSA odpowiada za jedną z najbardziej rozpowszechnionych infekcji chorobowych, na którą cierpią ludzie o osłabionej odporności. Doświadczenia wykazały, że antybiotyki, występujące u karaluchów, są zdolne zabijać ponad 90% populacji MRSA i E. Coli, omijając przy tym komórki organizmu ludzkiego.

Biorąc pod uwagę poważne efekty uboczne większości stosowanych dzisiaj antybiotyków, środek na bazie molekuł, odkrytych w organizmie karaluchów może być niezwykle skuteczną alternatywą dla współczesnych analogicznych lekarstw.

Wyniki badania naukowcy zaprezentowali na jesiennym kongresie Society for General Microbiology w Nottingham.

Źródło: www.nottingham.ac.uk