Antylopa bongo urodziła się w Australii

Bongo to jeden z najrzadziej występujących na świecie i krytycznie zagrożony wyginięciem gatunków antylopy.

Zwierzę urodziło się 8 lutego w ogrodzie zoologicznym Taronga Zoo w Sydney. Od tamtej pory przebywało z matką. Teraz pracownicy zdecydowali się pokazać maleńką antylopę całemu światu. 

– Matka od razu wspaniale zajęła się młodym. Teraz bongo powoli śledzi po klatce każdy jej krok. Zwierzę jest zdrowe, ciekawe i pełne energii – podkreślają pracownicy ogrodu. Ich zdaniem narodziny małego bongo to wielki sukces australijskiego programu ochrony tego krytycznie zagrożonego gatunku.

Obecnie na całym świecie na wolności żyje mniej niż 100 przedstawicieli tego delikatnego gatunku. Antylopy bongo zamieszkują głównie afrykańskie lasy i góry w Dolinie Konga. Gatunek jest bardzo trudny w hodowli. Rzadko występuje w europejskich ogrodach zoologicznych. W Polsce antylopę bongo można zobaczyć np. w warszawskim zoo.

Czytaj więcej: „Ogrody zoologiczne to obozy koncentracyjne dla zwierząt” – twierdzą i ekolodzy. „Tylko dzięki nam można uchronić i rzadkie gatunki przed wyginięciem” – odpowiadają pracownicy zoo. Kto ma rację?