Atlantis wylądował

Prom kosmiczny Atlantis jest już bezpieczny na Ziemi. Teraz US Navy zacznie operację strącenia zepsutego satelity, który spada z kosmosu.

O godzinie 9:07 (15:07 naszego czasu) wahadłowiec Atlantis wylądował w centrum kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie. Misja STS-122 wystartowała 7 lutego. Miała za zadanie wynieść na orbitę okołoziemską europejskie laboratorium Columbus i podłączyć je do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Do stacji kosmicznej Atlantis zacumował 9 lutego. Na orbitę dostarczono też nowego członka załogi stacji (zabierając na Ziemię innego) oraz zbiornik z azotem. Była to 121. amerykańska misja kosmiczna, a jednocześnie 24. wyprawa na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Następna misja już w marcu.
Teraz amerykańska marynarka będzie mogła przeprowadzić operację strącenia nad Pacyfikiem zepsutego satelity US193, który w sposób niekontrolowany zszedł z orbity. Zniszczenia groźnego obiektu mają dokonać rakiety SM-3 wystrzelone z amerykańskiech okrętów wyposażonych w system Aegis w czwartek nad ranem.