“Bitwa pod Grunwaldem” w 3D

Od 16 lipca, niekonwencjonalna kopia dzieła Matejki zostanie udostępniona publiczności w Muzeum Narodowym w sąsiedztwie sali, w której trwają prace nad konserwacją oryginału.

„Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki w 3D – premiera pierwszej
trójwymiarowej rekonstrukcji obrazu

Już w najbliższy czwartek, 15 lipca br., w trakcie specjalnego pokazu, przygotowanego przez Muzeum Narodowe w Warszawie, swoją premierę będzie miała „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki w wersji trójwymiarowej. Projekt zrealizowany został przez Platige Image z okazji obchodów 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, na zamówienie Muzeum Narodowego w
Warszawie. Za koncepcję artystyczną odpowiada Tomek Bagiński, zespół prowadził Rafał Kidziński.

Ta pierwsza na świecie rekonstrukcja tak znanego dzieła malarskiego w technice stereoskopowej jest kolejnym nowatorskim projektem studia Platige Image. 67 niepowtarzalnych postaci, odtworzonych jako trójwymiarowe modele, stworzyło klarowną kompozycję przestrzenną. Głębia i perspektywa okazały się być „na wyciągnięcie ręki”. Widz został zaproszony do wnętrza obrazu. Wymagało to od twórców animacji dokonania interpretacji dzieła z 1878 roku.  Dodatkowym i jakże istotnym autem cyfryzacji projektu jest możliwość „bezproblemowej” podroży eksponatu i jego ekspozycji zarówno w Polsce jak i na świecie, co pozwoli wyświetlać dzieło w każdym miejscu przystosowanym do projekcji 3D.