Bogate i biedne: Rośnie różnica między długością życia kobiet

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że przepaść między długością życia kobiet w zamożnych i ubogich społeczeństwach jest coraz większa.

Ostatnie raporty wskazują, że główną przyczyną śmierci kobiet powyżej 50 roku życia są choroby układu krwionośnego. Eksperci jednak wskazują, że w biedniejszych społeczeństwach tego typu choroby rozwijają się we wcześniejszym wieku.

Przepaść między ubogimi i zamożnymi kobietami cały czas rośnie. Dla przykładu, średnia długość życia Niemek to obecnie 84 lata, a Japonek – 88 lat. To oznacza, że w obydwu krajach długość życia wzrosła aż o 3,5 roku.

Inaczej sytuacja wygląda w Rosji lub w Meksyku, gdzie średnia długość życia spadała i wynosi obecnie 78 lat.

– Kobiety będą żyły coraz dłużej, jednak wzrost średniej długości życia jest znacznie większy w krajach bogatych niż w biednych. Różnica między nimi cały czas rośnie – podkreśla dr John Beard, dyrektor WHO.

Raport powstał na podstawie badania, w którym oceniano powody śmierci kobiet po 50 roku życia z różnych krajów. Pod uwagę brano także wczesną diagnozę, leczenie i zapobieganie chorobom. Najczęstszymi przyczynami śmierci okazały się choroby serca i zawały.

Więcej:cywilizacje