Bransoletka może uratować życie

Działacze i pracownicy organizacji, którzy zajmują się problemami nadużyć władzy lub monitorują przebieg wyborów często ryzykują swoje zdrowie, a nawet życie. Jedna z organizacji opracowała gadżet, który może im pomóc.

Organizacja Civil Rights Defenders ze Sztokholmu opracowała specjalną bransoletkę z wbudowanym systemem GPS, która po włączeniu (lub próbie siłowego usunięcia) wysyła informację o zagrożeniu życia po tym. Komunikat trafia do najbliżej znajdujących się współpracowników, którzy mogą szybko dotrzeć na miejsce zdarzenia i udzielić pomocy ofierze. Informacja trafia także do centrali organizacji.

W tym samym czasie wiadomość o zagrożeniu życia jest publikowana na Facebooku i Twitterze. Dzięki temu – zdaniem pracowników fundacji – informacja o represjach ma szansę od razu zyskać międzynarodową rangę, dotrzeć do najwyższych przedstawicieli rządów i przyspieszyć walkę o życie porwanych.
 
Inspiracją do stworzenia takiego gadżetu była tragiczna historia Natalii Estemirowej, która jako dziennikarka zajmowała się m.in. uprowadzeniami, zniknięciami i zabójstwami politycznymi w Czeczenii i uczestniczyła w zagranicznych konferencjach dotyczących łamania praw człowieka w Rosji. W 2009 roku działaczka została porwana, a następnie zamordowana przez strzał w tył głowy.