Brudna woda święcona

Naukowcy z Austrii przebadali tzw. świętą wodę z kościołów i innych miejsc religijnych. Tylko czternaście procent próbek nie było skażonych biologicznie.

Naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego przebadali kilkadziesiąt próbek pobranych z kościołów, świętych źródeł i kaplic szpitalnych na terenie Austrii. Wyniki pokazały, że jedynie 14% próbek nie jest skażona biologicznie. W większości znaleziono liczne bakterie i resztki odchodów.

Poświęcona woda absolutnie nie nadaje się do picia – ostrzegają naukowcy. Oprócz bakterii zawiera związki azotu z rolniczych nawozów i może wywoływać biegunkę i gorączkę.

Zwyczaj picia święconej wody powstał w średniowieczu. W tym czasie kościelna woda była znacznie czystsza niż woda pitna. To dlatego mogło dochodzić do wielu “uzdrowień” – stan chorych niejednokrotnie polepszał się po wypiciu czystej wody – tłumaczą badacze.

Dziś niestety jest odwrotnie. Stan wody z kranu często nie odbiega od wody sprzedawanej w sklepach, natomiast woda kościelna zawiera liczne, groźne bakterie.

(Źródło: Polskie Radio)