Brudne pieniądze

Zastanawialiście się kiedyś, ile mikrobów znajduje się na polskich banknotach? Postanowiliśmy to sprawdzić, poddając dziesięciozłotówkę analizie laboratoryjnej.

Naukowcy z laboratorium mikrobiologicznego Mikrolab zbadali, jakie drobnoustroje znajdują się na banknocie dziesięciozłotowym.

Wyodrębniono sześć różnych typów bakterii, w tym odpowiedzialne za infekcje gronkowce, paciorkowce, pałeczki okrężnicy E. coli i laseczki z rodzaju Bacillus. Na naszej dziesięciozłotówce zamieszkał gronkowiec Staphylococcus hominis, trzy gatunki bakterii z rodzaju Micrococcus: Micrococcus species, Micrococcus luteus i Kocuria rosea, które u osób z obniżoną odpornością mogą powodować infekcje, znaleziono także bakterie Pseudomonas stutzeri, obwiniane o wywoływanie zakażeń skóry.

Narkopieniądze

„Daily Mail” poinformował, że wystarczą zaledwie dwa tygodnie, by na wprowadzonych do obiegu nowych brytyjskich banknotach pojawiły się ślady kokainy. Problem znany jest także za oceanem. Już w 1994 roku Sąd Apelacyjny w Los Angeles alarmował, że na cztery przebadane banknoty aż trzy skażone są kokainą lub innym narkotykiem.