Brytyjskie fabryki będą pracowały w nocy?

Brytyjski dystrybutor energii elektrycznej i gazu ziemnego, National Grid chce prosić firmy i fabryki, by pracowały także w nocy i w ten sposób wykorzystywały energię elektryczną generowaną przez farmy wiatrowe.

To jeden z pomysłów na to, jak lepiej wykorzystywać energię wiatru. Ma on przyczynić się do zmniejszenia kosztów w nocy, gdy popyt na energię jest niski.

Zdaniem przedstawicieli spółki, w nocy zapotrzebowanie na energię jest niskie, ale wiatr ciągle wieje, wytwarzając potrzebną energię elektryczną. Wymagałoby to zmian godzin pracy, ale nadal byłoby tańsze niż wydawanie milionów funtów na wyłączanie turbin wiatrowych. 

Dużo energii wiatrowej jest generowane w Szkocji i przesyłane do Anglii za pomocą kabli. Brak odpowiedniej infrastruktury uniemożliwia jednak transmisję całej energii, która gromadzi się w nocy, gdy popyt jest najniższy.

Rzecznik National Grid przyznaje: Jako operator sieci elektrycznej chcemy wykorzystać sieć w sposób jak najbardziej wydajny i ekonomiczny. Jeśli pojawia się okazja to zredukowania kosztów i optymalnego wykorzystania systemu farm wiatrowych, to trzeba ją wykorzystać.