Co Polacy wiedzą o czerniaku?

“Przez naturę nie jesteśmy przystosowani do opalania się” – podkreśla Monika Słowińska, dermatolog z Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie. Dowiedz się, jak skutecznie zabezpieczać się przed słońcem i zapobiegać powstawaniu groźnych zmian skórnych.

Czerniak jest  nowotworem złośliwym skóry. Charakteryzuje się wyjątkowo dużą skłonnością do wczesnych przerzutów oraz niewielką podatnością na leczenie. Jednak jak podkreśla dr  Monika Słowińska, dermatolog z Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie czerniak nie musi być wyrokiem. Należy zadbać o profilaktykę, zgłaszać się na badania dermoskopowe, które pozwalają wyryć nawet kilkumilimetrowe zmiany i w ten sposób uratować życie.

– Zawsze zmiana, która jest większa niż pozostałe, która wykazuje zmianę w swoim kolorze, obrysie, kształcie i wielkości, którą możemy obserwować w ciągu kilku miesięcy, będziemy musieli zweryfikować u specjalisty, dlatego że może to być jakaś forma nowotworu skóry – mówi Monika Słowińska, dermatolog, Klinika Dermatologii, Centralny Szpital Kliniczny MSW w Warszawie. Czy można uchronić się przed czerniakiem?

Czytaj więcej: CZERNIAK W GAŁCE OCZNEJ: CO TRZEBA O NIM WIEDZIEĆ?