Coraz więcej dziewczyn na politechnikach

24 tys. dziewczyn więcej studiuje na polskich uczelniach technicznych – w porównaniu z rokiem 2008, kiedy wystartowała akcja “Dziewczyny na politechniki!”. W tym samym okresie liczba mężczyzn w tych uczelniach wzrosła tylko o 2 tysiące – wynika z raportu “Kobiety na politechnikach 2013”.

Raport, przygotowany przez Fundację Edukacyjną “Perspektywy” i bazujący na najnowszych informacjach z uczelni oraz danych GUS, wskazuje, że liczba i udział kobiet na uczelniach technicznych w Polsce systematycznie rośnie – przy ogólnym spadku liczby studiujących w szkołach wyższych.

Od roku 2007/2008 na uczelniach technicznych przybyło 24 tys. kobiet, mężczyzn tylko 2 tys. Udział kobiet w ogólnej liczbie studiujących od momentu rozpoczęcia akcji “Dziewczyny na politechniki!” wzrósł o prawie 6 proc. i wynosi obecnie 36 proc. Tendencja ta widoczna jest również w liczbie kobiet, które rozpoczynają studia. W ciągu pięciu lat przybyło 11 tys. studentek na I roku.

25 kwietnia odbędzie się Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn na uczelniach technicznych i wydziałach ścisłych uniwersytetów w całym kraju.Szkoły przygotowały liczne atrakcje, które mają zachęcić kandydatki do wyboru “męskich kierunków”.