Polska jako jedno z niewielu państw na świecie inwestuje w nowoczesne, cyfrowe materiały edukacyjne. Mowa o wydawanych pod patronatem MEN e-podręcznikach. Nie są one jednak wolne od wad, dotyczących możliwości swobodnego ich wykorzystywania przez uczniów i nauczycieli. Szczegółowo pisze o tym m.in. Centrum Cyfrowe (vide “Otwarte e-podręczniki znowu nie-otwarte: stanowisko Koalicji Otwartej Edukacji“).
Skąd wzięły się te wady i jak można je usunąć? I z jakich innych cyfrowych zasobów można korzystać w polskich szkołach? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM:
- Anna Stokowska z Centrum Cyfrowego: Projekt Polska,
- Krzysztof Machocki, rzecznik Stowarzyszenia Wikimedia Polska,
- Kamil Śliwowski, przewodniczący Koalicji Otwartej Edukacji i autor serwisu otwartezasoby.pl.
A jak działają multimedialne e-podręczniki? Zobaczcie:
Przy okazji polecam archiwalne audycje o e-podręcznikach, pomocach naukowych nowej generacji, technologiach edukacyjnych, domenie publicznej, Wikipedii, prawach autorskich i edukacji artystycznej.
Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 5 września po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Pełny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!