Czemu Duńczycy kochają rowery? Ekologia, ruch ale jest jeszcze coś

45 proc. mieszkańców Kopenhagi, tych, którzy tu pracują bądź się uczą, jedzie do pracy czy szkoły na rowerze. To dobry sposób, by zapewnić sobie trochę ruchu i to bez szkody dla środowiska i portfela. Ale to nie jest jedyny powód.

Tak jest łatwiej, wygodniej i szybciej dostać się z punktu A do B. A poza tym jazda na rowerze czyni ludzi szczęśliwszymi. Badania przeprowadzone w 2014 roku przez Uniwersytet Anglii Wschodniej we współpracy z Uniwersytetem Yorku, które objęły 18 tys. dorosłych, pokazały, że ludzie, którzy jeżdżą do pracy rowerem, są szczęśliwsi od tych, którzy jeżdżą samochodami lub środkami komunikacji miejskiej.

Gdy naukowcy zaczęli analizować wyniki badań, odkryli, że ludzie, którzy w ciągu ostatnich 10 lat zamienili samochód na rower bądź zaczęli chodzić na piechotę, stali się szczęśliwsi. Z kolei naukowcy z Uniwersytetu McGill w Montrealu ustalili, że ludzie, którzy jeżdżą do pracy rowerem, są bardziej zadowoleni ze swojego środka transportu niż inni, nawet jeśli jadą do pracy dłużej.