Czemu w samolotach pasażerskich nie ma spadochronów dla wszystkich pasażerów?

No właśnie, dlaczego? Czy pasażerowie mają wybierać między sobą, kto skorzysta? To brzmi absurdalnie. Zatem skąd pomysł by nie brać na pokład liczby spadochronów równej liczbie podróżujących? Odpowiada Marta Chylińska z Urzędu Lotnictwa Cywilnego

Powodowy według Chylińskiej są dwa:

1. Po pierwsze zabranie na pokład spadochronu dla każdego pasażera wiąże się z dodatkową masą. Osobiste spadochrony ratunkowe ważą ok. 6-8 kg, więc w przypadku samolotu, na pokładzie którego znajduje się 250 osób, byłoby to dodatkowo 1500–2000 kg.

2. Drugi powód jest znacznie ważniejszy: skakanie z wysokości powyżej 4500 m wymaga specjalistycznego sprzętu i specjalnego przeszkolenia. Nie można też zapomnieć, że na wysokościach przelotowych samolotu (10–11 km) panują arktyczne temperatury, a w powietrzu jest bardzo mało tlenu. Oznacza to, że oprócz spadochronu pasażerowie musieliby mieć butle ze sprężonym tlenem i musieliby umieć z nich korzystać (trzeba wówczas oddychać spokojnie i równomiernie, o co trudno w przypadku awaryjnego skoku ze spadającego samolotu).

Podsumowując, posiadanie spadochronu nie wpływa na bezpieczeństwo pasażerów podczas podróży samolotem (który i tak jest najbezpieczniejszym środkiem transportu).

CZYTAJ TEŻ: Najlepsze i najgorsze miejsca w samolocie