Czerwona zorza polarna poza Układem Słonecznym

Astronomowie dostrzegli rozległą, brunatną zorzę polarną wokół brązowego karła poza naszym Układem Słonecznym.

Jest to pierwszy przypadek w historii, gdy zorzę polarną udało się dostrzec naukowcom poza naszym Układem Słonecznym. Międzynarodowy zespół badaczy wykrył silne światło wokół brązowego karła LSRJ1835+3259 oddalonego od Ziemi o ok. 18 lat świetlnych, położonego w konstelacji Liry. Brązowy karzeł jest obiektem o masie pośredniej między planetami i gwiazdami i, podobnie jak Ziemia, posiada aktywne pola elektromagnetyczne i zewnętrzną atmosferę.

Zdaniem odkrywców światła przypominają nieco zorzę północną, jednak ta jest prawie 10 tys. razy jaśniejsza, a jej barwa jest czerwona, a nie zielona. Odkrycie opisano na łamach magazynu Nature.

Dr Stuart Littlefair, astronom z Uniwersytetu w Sheffield ocenił: To pierwszy przypadek, gdy potwierdzamy istnienie zorzy polarnej wokół brązowego karła.

Na naszej planecie zorze polarne są najlepiej widoczne w okolicach podbiegunowych, ponieważ biegun magnetyczny znajduje się blisko bieguna geograficznego. Naładowane cząstki wyrzucone ze Słońca spływają po liniach sił pola i właśnie w okolicach biegunów magnetycznych zderzają się z górnymi warstwami atmosfery powodując powstanie pięknych i kolorowych zórz. Zobacz wyjątkowe zdjęcia zorzy polarnej!

Czytaj więcej: Dziwna zorza na Saturnie