Chcemy czy nie chcemy, należymy do rasy Homo polacus. Uważamy siebie za naród wyjątkowy, przy czym jedni za naród, który się wyjątkowo Stwórcy udał (dumny, odważny, religijny), drudzy za wyjątkowo felerny (kłótliwy, leniwy, nietolerancyjny). Prawda pewnie leży pośrodku i w niniejszym numerze „Focusa Ekstra” próbujemy to nasze narodowe oblicze nieco dookreślić.

Co nas bawi, co budzi strach? Ilu z nas wierzy w Boga, ilu w horoskopy, a kto nie wierzy w nic? Z czego możemy być dumni, a czego powinniśmy się wstydzić? Analiza naszego narodowego charakteru dowodzi jednego – że jesteśmy nacją niepowtarzalną (jak każda, zresztą...) i dlatego patrzymy na świat z własnej, niepowtarzalnej perspektywy. Nasza ciekawość jest jedyna w swoim rodzaju. Dlatego w tym wydaniu zgromadziliśmy pod postacią pytań zagadnienia z różnych dziedzin wiedzy, które według naszego przekonania Polacy pragną zgłębić.

Szukajcie odpowiedzi na proste pytania dotyczące życiowej praktyki (np. ile wolnych dni przysługuje ojcu po narodzinach dziecka? lub czy mężczyźni mogą udawać orgazm?) i zdecydowanie bardziej wyrafinowane (jak pachnie przestrzeń kosmiczna?). Popatrzcie z całkowicie nowego punktu widzenia na naszą przeszłość.

Czy wiecie, że polscy królowie nie byli wcale takimi ideałami, jakimi się ich przedstawia w podręcznikach? Bolesław Chrobry zafundował pierwszy poważny kryzys młodemu państwu polskiemu, zwycięzca spod Grunwaldu był (według Długosza) prostakiem, a Stanisław August Poniatowski nienawidził swoich poddanych, uważając ich za dzikusów i brudasów. Zaskoczeni? Wiele takich zaskoczeń połączonych z okrzykami: Ojej! Naprawdę? Czy to możliwe? czeka Was, drodzy Czytelnicy, podczas lektury tego wydania „Focusa Ekstra”.

Hanna Adamkowska