Czy mężczyzna może karmić piersią?

W wyjątkowych okolicznościach – tak.

Obecność mleka w gruczołach sutkowych osobników płci męskiej zaobserwowano u niektórych gatunków zwierząt, m.in. kotów, kóz oraz nietoperzy z gatunku Dyacopterus spadiceus.

A jak to wygląda u ludzi? Tkanka piersi obu płci ma pęcherzyki, które są pokryte komórkami wydzielającymi mleko. Kluczowa dla laktacji jest prolaktyna, hormon wytwarzany w przysadce mózgowej i stymulujący sutki do wzrostu i do produkcji mleka.

Kobieta, która nie jest w ciąży, ma w swoim organizmie prawie dwa razy więcej prolaktyny niż mężczyzna. W trakcie ciąży i po niej ilość ta jest nawet 10-krotnie większa. Ilość prolaktyny w męskim organizmie również może wzrosnąć. Przykład: więźniowie z czasów II wojny światowej, cierpiący miesiącami głód.

Gdy wrócili do prawidłowego odżywiania, w ich ciele hormony były produkowane szybciej, niż osłabiona wątroba zdołała je metabolizować, co wywołało laktację.

Kolejną przyczyną męskiej laktacji mogą być schorzenia przysadki mózgowej i podwzgórza, odpowiadające za wydzielanie hormonów.

CZYTAJ TEŻ: Trzecia pierś gratis