Czy można zasnąć z otwartymi oczami?

Chyba każdy doświadczył w swoim życiu sytuacji, w której wbrew narastającej senności udaje się utrzymać czuwanie (np. na zabawie sylwestrowej), lub odwrotnie – mimo usilnych prób zachowania czuwania mózg „sam” wyłącza się i zasypia (np. na nudnym wykładzie).

Ten prosty przykład pokazuje, że nie jesteśmy w stanie w pełni kontrolować mechanizmów zasypiania, snu i czuwania. W pewnych warunkach sen może nadejść niezależnie od naszej woli. Zwykle dzieje się tak przy dużym zmęczeniu. Można wtedy zasnąć nie tylko z otwartymi oczami, ale nawet w czasie marszu, posiłku czy rozmowy. Ba, podczas prowadzenia samochodu! W takim stanie psychofizycznym mózg człowieka, a jego zachowanie i pozycja są takie, jakby dalej czuwał

Te obserwacje z życia zostały potwierdzone w badaniach naukowych. Gdy zdrowi ochotnicy byli poddawani deprywacji snu (pozbawianiu snu), to po dwóch czy najdalej trzech nieprzespanych dobach zasypiali w każdej pozycji. Wykazano nawet, że ich mózgi spały, mimo że ciało nadal funkcjonowało.

Odpowiada: dr Michał Skalski, psychiatra, kierownik Poradni Zaburzeń Snu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Czytaj więcej: