Czy polski grafen podbije świat? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o polskich technologiach grafenowych.

Właśnie zakończyła się konferencja Graphene Week – najważniejsze na świecie wydarzenie naukowe poświęcona grafenowi. Organizatorem wydarzenia był Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych. Wybór Polski na miejsce konferencji to wyraz uznania europejskich naukowców dla wkładu ITME w badania nad grafenem. Podczas Graphene Week można było zobaczyć pierwsze praktyczne przykłady polskich technologii grafenowych, takie jak np. szyba grzejna czy ogniwa fotowoltaiczne. 

Tymczasem w powszechnej opinii polscy naukowcy nie mają w tej dziedzinie znaczących dokonań. Nasze technologie ponoć zostały sprzedane innym krajom albo – w innym wariancie – zagraniczne ośrodki zostawiły nas daleko w tyle. To jak to w końcu jest z tym naszym grafenem?

O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM:

A tu zagraniczni specjaliści od grafenu wyjaśniają, dlaczego spotkali się właśnie w Warszawie:

Przy okazji polecam archiwalną audycję o współpracy nauki i biznesu, a także artykuł “Grafen: druga młodość polskiego węgla“.

Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 18 czerwca po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!