Czy seks i atak serca idą w parze?

Ta scena pojawia się w wielu telenowelach, a ostatnio także w znanym horrorze “Gra Geralda” na podstawie powieści Stephena Kinga: atak serca w trakcie seksu. Czy to realny scenariusz? Znamy wyniki badań.
Czy seks i atak serca idą w parze?

Naukowcy przeanalizowali dokumentację medyczną mieszkańców Portland, w stanie Oregon, którzy między 2002 a 2015 umierali na nagły atak serca. Badacze rozmawiali także z ratownikami medycznymi by dowiedzieć się jak wyglądały okoliczności zgonów, docierali także do osób, które przeżyły atak serca.

Absolutna większość dotkniętych atakiem to mężczyźni, ci którzy go dostali podczas seksu mieli od 34 do 83 lat.

Wnioski z badań są optymistyczne: “w bardzo rzadkich przypadkach smiertelny atak serca zdarza się podczas stosunku seksualnego” – mówi dr Sumeet Chugh, jeden z autorów badania opublikowanego przez American Heart Association’s Scientific Sessions 2017.

Jednocześnie naukowcy przypominają by zacząć mówić o kłopotach z sercem także w kontekście aktywności seksualnej. Do tej pory pytania o zdrowie pojawiają się w sporcie, a seks to przecież aktywność fizyczna i to bardzo wzmożona, dlatego nie może podlegać tabu.

Lekarze namawiają by nigdy nie wstydzić się, gdy dojdzie do tego typu niebezpiecznej sytuacji.

Źródło: CNN