Algorytmy wykorzystywane w sądownictwie do oceny podsądnych i ich szans na recydywę dyskryminują osoby czarnoskóre i pochodzące z biedniejszych dzielnic. Systemy kredytowe dyskryminują Latynosów oraz Afroamerykanów. Algorytmy sztucznej inteligencji preferują mężczyzn przy naborze pracowników - wylicza Leon Ciechanowski w czerwcowym numerze "Focusa". Co gorsza, firma IBM przewiduje, że w ciągu najbliższych pięciu lat sztuczna inteligencja będzie miała jeszcze więcej uprzedzeń...

Skąd się one biorą? I czy komputerowe algorytmy mogą być naprawdę obiektywne? O tym opowie mój gość w studiu TOK FM - Agata Foryciarz, informatyczka, doktorantka w Laboratorium Sztucznej Inteligencji na Uniwersytecie Stanforda.

Przy okazji polecam archiwalne odcinki audycji o cywilizacji algorytmów, interakcji z robotami, wolnej woli maszyn oraz etyce koncernów technologicznych.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 25 maja o godz. 14:20 (pierwsza część) i o godz. 14:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!