Czy to koniec pralek jakie znamy? Student opracował pomysł piorącej kuli

Zobacz jak działa “kula do prania”, urządzenie, które wykorzystuje parę i ładunek elektromagnetyczny do usuwania zabrudzenia z ubrań!

“Kula do prania” to autorski projekt opracowany przez studenta z Kolumbii. W przyszłości być może zastąpi on tradycyjne pralki. Kula odwraca tradycyjny proces prania. Ubrań nie wkłada się bowiem do kuli, ale kulę do ubrań.

“Kulę do prania” można włożyć do dowolnego pojemnika czy kosza na pranie, a następnie oczyścić odzież nawet bez wyjmowania jej stamtąd! Projekt opiera się na wykorzystaniu metalowej kuli wypełnionej niewielką ilością wody. Kula tworzy obłok pary drobnych cząstek naładowanych elektrostatycznie, które uwalniają się z porów w powierzchni metalu. Następnie kula obraca się i przesuwa między ubraniami dzięki drganiom i pulsacjom, które jednocześnie poruszają tkaniny i uwalniają zanieczyszczenia. Metalowa kula działa jak magnes: naładowana elektrostatycznie przyciąga cząstki brudu, które są zasysane do wnętrza kuli. Na końcu za pomocą pary, kula osusza czyszczone tkaniny.

Pomysł zdobył pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie Electrolux Design Lab. Pomysłodawca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. Euro oraz możliwość odbycia półrocznego stażu w centrum projektowania Electrolux.