Szybkie wykrywanie mikroorganizmów staje się coraz ważniejsze dla lekarzy i pacjentów. Do szpitali wciąż trafiają ludzie zakażeni bakteriami opornymi na wiele antybiotyków. Diagnostyka koronawirusa stała się kluczowym elementem życia dla wielu z nas. Proces wykrywania patogenów często trwa bardzo długo i jest kosztowny. Dlatego pojawiają się nowe technologie, których celem jest skrócenie i uproszczenie procesu diagnostycznego.

Jaką rolę może tu odegrać metoda zwana spektroskopią? Kiedy bazujące na niej wykrywacze wirusów mogą trafić do użytku? O tym opowie moja rozmówczyni w studiu TOK FM - dr hab. Agnieszka Michota-Kamińska, profesor Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Przy okazji polecam odcinki archiwalne o wykrywaniu groźnych wirusów i przenośnych analizatorach DNA.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 13 lutego o godz. 14:20 (pierwsza część) i o godz. 14:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!