Czym jest neuroplastyczność? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 14:20 i 14:40 porozmawiamy o zadziwiających możliwościach ludzkiego mózgu.

Mózg człowieka to zadziwiająca struktura. Jedną z jej właściwości jest to, że nieustannie się przebudowuje – począwszy od życia płodowego, po późną starość. W naszym układzie nerwowym neurony nieustannie zmieniają sieci połączeń między sobą, reagując na nowe informacje. To zjawisko, zwane neuroplastycznością, do dziś jest dla nauki wielkim wyzwaniem.

Jak się bada procesy zachodzące między komórkami nerwowymi? I do czego mogą się przydać takie badania np. w medycynie? O tym opowie moja rozmówczyni w studiu TOK FM – dr hab. Ewelina Knapska, profesor w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego, współkierująca ośrodkiem badawczym BrainCity.

Przy okazji polecam odcinki archiwalne o młodych mózgach, afazji i interfejsach mózg-komputer.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 30 stycznia o godz. 14:20 (pierwsza część) i o godz. 14:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!