Dlaczego Holendrzy są wysocy?

Holendrzy to najwyższy naród na świecie. Średni wzrost mężczyzn w tym kraju to 184 cm mężczyzn, natomiast kobiet – 171 cm.

Dla porównania średnia wzrostu mieszkańców Polski wynosi 171,8 cm. Co ciekawe, jeszcze 150 lat temu mężczyźni w Holandii mierzyli 20 cm mniej – teraz naukowcy próbują odgadnąć, dlaczego tak wyrośli. Amerykanom na przykład przybyło w tym czasie tylko 6 cm.

Naukowcy z London School of Hygiene & Tropical Medicine przypuszczają, że za ponadprzeciętnym wzrostem Holendrów stoi poprawa diety i warunków życia. Taka odpowiedź może być jednak zbyt prosta, ponieważ również inne narody żyją w ostatnich dziesięcioleciach dostatniej, ale nie wystrzeliły w górę tak jak Holendrzy.

Grzebanie w archiwach i porównywanie danych pokazało, że wysocy Holendrzy płodzą więcej dzieci niż ich niżsi rodacy, co nie dziwi, ponieważ jednym z głównych wyznaczników atrakcyjności mężczyzn w oczach nie tylko holenderskich kobiet jest wzrost. Nie ma jednak jednego „genu wzrostu” – za nasz wzrost odpowiada co najmniej 180 różnych genów, a czynniki środowiskowe również nie są bez znaczenia. Niewykluczone również – dodają naukowcy – że za kilka pokoleń dynamika wzrostu Holendrów zmaleje