Kobiety bardziej pamiętliwe? Nauka potwierdza. “Mają przewagę nad mężczyznami”

Czy kiedykolwiek kłócąc się z osobą przeciwnej płci dostrzegliście, że każde z was w zupełnie inny sposób przywołuje wydarzenia z historii? Porównanie setek badań z czterech dekad przeprowadzonych na ponad milionie osób wskazuje, czemu kobiety nieco lepiej od mężczyzn zapamiętują pewne szczegóły, w tym rozmowy i twarze.

Ewolucja sprawiła, że kobiety mają nad mężczyznami przewagę, gdy chodzi o tzw. pamięć epizodyczną. To świadome wspomnienia związane z osobistymi doświadczeniami. O ile kobiety potrafią przywołać dokładnie co każde z nich powiedziało, mężczyźni mogą nie pamiętać, że taka rozmowa miała w ogóle miejsce. To samo z położeniem przedmiotów. Nie trzeba naukowca by wiedzieć, do kogo zwrócić się musi mąż, który zgubił coś we własnym mieszkaniu.

– Analiza 617 badań z lat 1973 – 2013 obejmujących 1,2 mln osób przeprowadzona w szwedzkim Karolinska Institutet pokazała, że paniom łatwiej przywołać też emocje związane z przeszłymi wydarzeniami, twarze ich uczestników oraz obrazy sensoryczne (np. zapachy) – donosi serwis earth.com. Nie dotyczy to jednak wszystkich kobiet. Wyniki ponad średnią miało 61 proc. uczestniczek badań.

Współprowadzący to ogromne badanie neurobiolog Martin Asperholm pociesza, że Matka Natura dała mężczyznom lepszą orientacja w terenie. – Łatwiej przywołują oni z pamięci drogę z jednego do drugiego miejsca. Mocniej zapadają im także w pamięci obrazy abstrakcyjne – wyjaśnia.

Północnoamerykańskie Stowarzyszenie Menopauzy (NAMS) zależną od płci zdolność zapamiętywania ustawiło na linii długości życia. W raporcie z 2016 roku wskazano, że przed menopauzą kobiety faktycznie są górą. – Jednak obniżenie poziomu estradiolu po okresie przekwitania wiąże się ze spadkiem wydajności funkcji uczenia się i przywoływania informacji z pamięci. Funkcje przechowywania i konsolidacji wspomnień pozostawały nietknięte – czytamy na serwisie kopalniawiedzy.pl.

Zdolność zapamiętywania wydarzeń jest jedną z najlepiej zbadanych funkcji kognitywnych człowieka. To w końcu katalog naszych osobistych doświadczeń budujących tożsamość. Niestety dla nas, wraz z wiekiem ten czuły system osłabia się nie tylko najwcześniej, ale i najdotkliwiej. Dodatkowo źle wpływają na naszą pamięć epizodyczną brak snu i depresja. Inne typy wykorzystywanej przez człowieka pamięci to pamięć deklaratywna,  nabywana w ciągu całego życia oraz pamięć semantyczna. Ta druga dotyczy podstawowej wiedzy o świecie, faktów z różnych dziedzin a także zrozumienia zasad funkcjonowania przedmiotów codziennego użytku.