Dlaczego niektóre kobiety nie mają orgazmu?

Dopiero w pierwszej połowie XX w. naukowcy przyznali kobiecie prawo do czerpania przyjemności z seksu i zainteresowali się jej orgazmem.

W 1924 r. Marie Bonaparte, której praprastryjem był sam Napoleon, zmierzyła centymetrem krawieckim odległość od łechtaczki do pochwy u 243 kobiet i przeprowadziła z nimi wywiady na temat seksu. Następnie podzieliła badane na trzy grupy: te, u których odległość była największa (przekraczała 2,5 cm), nie osiągały orgazmu podczas stosunku (stanowiły 21 proc. próby).

Kobiety, u których odległość nie przekraczała 2,5 cm (69 proc.), doświadczały orgazmów podczas seksu. Pozostałe, u których dystans wynosił równo 2,5 cm, mogły – w zależności od nastroju, podniecenia, umiejętności partnera – szczytować w trakcie stosunku.

Współczesne badania, przeprowadzone pod kierunkiem ginekolożki Jillian Lloyd, potwierdziły zróżnicowanie odległości zaobserwowane przez Bonaparte: od centymetra do pięciu, ze średnią w okolicach 2,5. Księżniczka Marie tak się przejęła wynikiem swoich badań, że kazała wiedeńskiemu chirurgowi przesunąć sobie łechtaczkę. Niestety, seks zakończony orgazmem pozostał w sferze jej marzeń.
 

Więcej:cywilizacje