Dlaczego sprawdzamy, w jakim tempie kręci się Ziemia? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 14:20 i 14:40 porozmawiamy o obserwacjach i prognozowaniu zmian w ruchu obrotowym Ziemi.
Dlaczego sprawdzamy, w jakim tempie kręci się Ziemia? [AUDYCJA]

Nasza planeta nie obraca się w sposób jednostajny. Zmienia się zarówno prędkość jej obrotu wokół osi, jak i położenie samej osi obrotu. W przeszłości zmiany te były bardzo duże, ale na niewielką skalę zachodzą też dziś.

Jak mierzymy ruch obrotowy Ziemi? I dlaczego tak ważne jest ciągłe monitorowanie tego ruchu – zarówno w pracy geodetów, w badaniach naukowych, jak i w życiu codziennym każdego człowieka? O tym opowie moja rozmówczyni w studiu TOK FM – Justyna Śliwińska, doktorantka w Centrum Badań Kosmicznych PAN, która w swoich badaniach zajmuje się ruchem obrotowym Ziemi

Przy okazji polecam odcinki archiwalne o gwiazdach, geolokalizacji i nawigacji w budynkach.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 23 października o godz. 14:20 (pierwsza część) i o godz. 14:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!