W obliczu pandemii wirusa COVID-19 wiele naszych nowoczesnych technologii okazuje się mało użytecznych. Zalecenia mające nas chronić przed infekcją są bardzo "analogowe": myj ręce, nie dotykaj twarzy, ograniczaj do minimum kontakty z innymi ludźmi, wysypiaj się... A placówki ochrony zdrowia borykają się z bardzo prozaicznymi problemami, takimi jak zaopatrzenie w maski i ubrania ochronne.

Dlaczego algorytmy sztucznej inteligencji nie przewidziały pojawienia się koronawirusa? Czy ta technologia pomoże nam w przyszłości, gdy będziemy musieli zmierzyć się z kolejną pandemią? O tym opowie prof. dr hab. Aleksandra Przegalińska, filozofka z Akademii Leona Koźmińskiego i Harvardu.

Przy okazji polecam archiwalne odcinki audycji o sztucznej inteligencji w medycynie, algorytmachczatbotach i telemedycynie.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 14 marca o godz. 14:20 (pierwsza część) i o godz. 14:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!