Do czego mogą przydać się ekstremofile? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 14:20 i 14:40 porozmawiamy o wyjątkowo odpornych organizmach.
Do czego mogą przydać się ekstremofile? [AUDYCJA]

Niektóre organizmy występujące na Ziemi są wyjątkowo odporne na trudne warunki. Są w stanie wytrzymać wysokie temperatury, duże zasolenie, a nawet zabójcze dla innych istot dawki promieniowania. Takie formy życia nazywamy ekstremofilami. Naukowcy badają je od dawna, licząc na to, że produkowane przez ekstremofile związki chemiczne przydadzą się w medycynie czy przemyśle.

Czy takie badania prowadzi się w Polsce? I jakie praktyczne korzyści mogą one przynieść? O tym opowiedzą moje rozmówczynie w studiu TOK FM: Ewa Borowska i Magdalena Łabowska z firmy Extremo Technologies oraz Monika Kula-Maximenko i Weronika Urbańska, badaczki współpracujące z Extremo Technologies.

Przy okazji polecam odcinki archiwalne o biologii, technologiach kosmicznych i ekoinnowacjach.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 4 grudnia o godz. 14:20 (pierwsza część) i o godz. 14:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!