Do czego są nam potrzebne astrocyty? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 14:20 i 14:40 porozmawiamy o znaczeniu komórek glejowych mózgu.

Na hasło “komórki nerwowe” na myśl najczęściej przychodzą nam neurony. Jednak nie są one jedynymi ważnymi elementami naszego mózgu. Ogromną rolę odgrywają także astrocyty, zaliczane do komórek gleju. Przez długi czas uważano, że są one jedynie “wypełniaczem”, dzięki któremu neurony trzymają się razem. Najnowsze badania pokazują jednak, że nie docenialiśmy astrocytów.

Czym zajmują się w naszych mózgach? I jaki mają związek ze stanem naszego zdrowia? O tym opowie moja rozmówczyni w studiu TOK FM – dr hab. Katarzyna Kuter, kierownik Zakładu Neuropsychofarmakologii Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

Przy okazji polecam odcinki archiwalne o neuroplastyczności, afazji i tajemnicach młodego mózgu.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 13 marca o godz. 14:20 (pierwsza część) i o godz. 14:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!