Dron inspirowany ruchami meduzy

Naukowcy po raz pierwszy zbudowali latającą maszynę, która stabilnie utrzymuje się w powietrzu przez machanie skrzydłami.

Dotychczasowe projekty tzw. trzepotania skrzydeł próbowały naśladować ruchy skrzydeł owadów. Nowa konstrukcja została zainspirowana sposobem, w jaki meduzy utrzymują się na powierzchni wody.

CZYTAJ TAKŻE: Bojowe bezpilotowce zmienią oblicze wojen. O zwycięstwie zadecydują bezkrwawe bitwy w powietrzu, które poprowadzi pokolenie PlayStation.

 

Prototyp stworzyli naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Jorku. Maszyna jest w stanie utrzymać się w pozycji pionowej i ustabilizować po zakłóceniach. Naukowcy twierdzą, że bazowanie na ruchu skrzydeł owadów sprawia, że maszyna musi wykonywać nieustanne korekty swojego położenia i przeciwdziałać ruchom prądów powietrznych. To z kolei wymusza instalowanie dodatkowych elementów, które nie dość, że zajmują miejsce, to jeszcze znacznie obciążają maszynę.

Robot inspirowany ruchami meduzy jest nieporównywalnie lekki i szybki. Szerokość prototypu wynosi zaledwie 1 cm.

Autorzy twierdzą, że ich maszyna pokazuje wartość badania strategii lotu, które jeszcze nie zostały zbadane. Badania zostały opublikowane w czasopiśmie UK Royal Society Interface.