Drony zarejestrowały wspaniały film z orkami!

Naukowcy po raz pierwszy wykorzystali kamerę zamontowaną na zdalnie sterowanym pojeździe, by monitorować zachowanie orek na wolności.

Wykorzystanie drona, który leciał 30 metrów nad poziomem wody, pozwoliło naukowcom zebrać wartościowe dane na temat zachowania i stanu zdrowia orek. Wszystko po to, by ocalić populację tych morskich ssaków na Zachodnim Wybrzeżu. W czasie 60 lotów naukowcy z Vancouver Aquarium i National Oceanic and Atmospheric Administration uzyskali ponad 30 tys. oszałamiających zdjęć. 

– To pierwszy raz, kiedy do badania ssaków morskich wykorzystujemy drony i już widać, że efekty są po prostu spektakularne. O zwierzętach dowiadujemy się o wiele więcej, obserwując je z góry, niż gdy robimy to z ich poziomu – mów dr Barrett-Lennard, biolog związany z Vancouver Aquarium.

Wykorzystanie drona APH-22 zbudowanego przez Aerial Imaging Solutions pozwoliło naukowcom ustalić, że kilka obserwowanych orek jest w ciąży, a kilka z nich choruje. Takie informacje wcześniej były praktycznie niewykrywalne. Dron dostarczył badaczom bardziej czułych danych dotyczących kondycji zwierząt. Orki mają zdolność do przetrwania krótkich okresów głodu. Korzystają wtedy z własnych zasobów tłuszczu. Z góry lepiej widać, jak zmienia się sylwetka orki, a badacze mogą dzięki temu szybciej zorientować się, że zwierzęciu coś dolega.