Drzewa nigdy nie przestają rosnąć

Międzynarodowa grupa badaczy opisała ponad 400 gatunków drzew i stwierdziła, że aż 97% starych drzew rośnie szybciej, a im jest starsza, tym więcej dwutlenku węgla potrafi absorbować. Badacze obalili jednocześnie powszechne przekonanie, że szybki wzrost to cecha jedynie nielicznych gatunków drzew. Wyniki opisano w magazynie “Nature.

Pomiary wzrostu ponad 400 gatunków drzew na sześciu kontynentach pokazują, że stare drzewa odgrywają niezwykle istotną rolę w absorpcji węgla.

– Aby zrozumieć to zjawisko, możemy wyobrazić sobie człowieka, którego wzrost nigdy się nie zatrzymał. W ten sposób ok. 40-tki ważyłby on pewnie już pół tony, a na emeryturze powyżej tony – mówi lider badania, Nate L. Stephenson z U.S. Geological Survey Western Ecological Research Center.

– Stare drzewo w końcu może obumrzeć i zwrócić do atmosfery duże ilości CO2 w procesie rozkładu. Ale nasze badania wskazują, że dopóki takie drzewa żyją, odgrywają niezwykle ważną rolę w całym leśnym obiegu dwutlenku węgla – mówi geolog Adrian Das z US Geological Survey.

CZYTAJ TAKŻE: Najstarsze drzewo świata