Dyskusja „Obóz narodowy – fakty i mity” – Warszawa, 27 stycznia 2011

27 stycznia 2011 r. o godz. 16.00 w warszawskim Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” (ul. Marszałkowska 21/25) odbędzie się spotkanie dyskusyjne Obóz narodowy – fakty i mity

W spotkaniu udział wezmą: prof. Antoni Dudek (IPN), prof. Andrzej Friszke (ISP PAN), dr Marek Gałęzowski (IPN), prof. Krzysztof Kawalec (IPN), dr Piotr Osęka (ISP PAN, publicysta), Piotr Zaremba („Rzeczpospolita”), Rafał Ziemkiewicz (publicysta, pisarz).

Wstęp wolny. Zapraszamy.

Obóz narodowy to jeden z najważniejszych nurtów ideowo-politycznych, oddziałujących na miliony Polaków w XX w. Prekursorzy ruchu już pod zaborami wypracowali oryginalny program oparty na fundamentach „wszechpolskości” i „wszechstanowości” oraz solidarności wewnątrzspołecznej. Ich ideałem było państwo polskie niepodległe, narodowe i demokratyczne. Za sprawą działań wojennych II wojny światowej i represji powojennych spora część działaczy została zamordowana lub udała się na emigrację. Żywotność ruchu narodowego w okresie PRL uległa znacznemu osłabieniu. Jednak idee ruchu nie straciły na aktualności i warto je dziś przypominać.