Dzieci genetycznie bardziej przypominają ojców

Każdy rodzic chce, by jego dziecko było do niego jak najbardziej podobne. Nowe badania wskazują jednak, że choć dziecko może przypominać matkę wyglądem lub zachowywać się jak ona, to z genetycznego punktu widzenia jest bardziej podobne do ojca.

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Północnej Karolinie w ciągu szeregu mutacji, które sprawiają, że jesteśmy właśnie tacy, a nie inni, ssaki wykorzystują większą część DNA ojców niż matek. Wyniki badań opublikowano w magazynie “Nature Genetics“.

Naukowcy badali mutacje genetyczne u specjalnie wyhodowanych myszy i sprawdzali, które z nich prowadzą do zmian w ekspresji genów. Okazało się, że 80% z nich wykazywało “nierównowagę ekspresji na rzecz ojca”. Ten brak równowagi prowadzi do narodzin potomstwa, u którego ekspresja genów przebiega w znacznej mierze tak jak u ojców.

Zdaniem naukowców taka sama zależność jak u myszy występuje u wszystkich ssaków, w tym u ludzi. Autorzy badania twierdzą, że uzyskane przez nich wyniki są przełomowe i prowadzą do zupełnie nowych wniosków w dziedzinie ludzkiej genetyki i leczenia chorób genetycznych. 

Czytaj więcej: 

Więcej:genetyka