Dziś obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu [BLOG]

Codziennie na całym świecie ma miejsce ok. 117 tys. cyberataków. Czy z sieci można jeszcze w miarę bezpiecznie korzystać?

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu mówi się przede wszystkim o zagrożeniach. “Chip” pisze m.in.:

Tylko w ostatnim roku liczba cyberataków na świecie wzrosła o blisko 50 proc., co oznacza ponad 117 tys. włamań dziennie – wynika z  raportu PwC (PriceWatehouserCoopers) z grudnia 2014 r. Skala zjawiska w podobnym tempie rośnie również w Polsce. Straty są znaczące – PwC wyliczył, że światowa gospodarka może na tym tracić nawet 575 mld dol.

Google na swym blogu dodaje:

Według ostatnich badań Gallupa, więcej osób martwi się o to, że ktoś włamie się do ich konta internetowego, niż do ich mieszkania.

Wygląda na to, że internautów trzeba trochę postraszyć, ale przede wszystkim – edukować. Mówić nie tylko o zagrożeniach, ale i tym, jak się chronić. I o tym, że ochrona często oznacza kompromisy, za które płacimy prywatnością. Dlatego odsyłam do moich archiwalnych audycji z TOK FM:

  • o tym, jak bezpieczeństwo wpływa na prywatność

  • o mrocznej stronie internetu

  • o zagrożeniach dla dzieci i młodzieży

A jeśli chcecie zorganizować obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, instrukcje znajdziecie na stronie Polskiego Centrum Programu “Safer Internet”.