Edward Snowden prezentuje aplikację do… ochrony przed szpiegami

Edward Snowden, były pracownik amerykańskiego NSA, który ujawnił największą międzynarodową aferę podsłuchową XXI wieku właśnie ogłosił stworzenie nowej aplikacji.

Słynny informatyk podczas video-konferencji zapowiedział, że jego program o nazwie “Heaven” (niebo, schronienie – ang.) zabezpieczy laptopy przed “nieproszonymi gośćmi”, którzy mogliby przy nich majstrować – zakładać podsłuchy, dodatkowe urządzenia itp. Oprogramowanie udostępniono na zasadzie open source, ma być skierowane dla aktywistów na rzecz praw człowieka oraz innych, którzy w swojej działalności ryzykują swoje zdrowie i życie. Prace nad aplikacją przebiegały we współpracy z Fundacją Wolności Prasy oraz Guardian Project.

Reakcje na zapowiedź są bardzo różne – część użytkowników widzi w amerykańskim informatyku buntownika walczącego z opresyjnymi rządami, które dążą do całkowitej kontroli nad obywatelem. Inni przeciwnie – nie ufają mu podejrzewając, że sam jest na usługach rosyjskich służb.

Od 2013 roku Edward Snowden przebywa w Rosji gdzie uzyskał azyl. Mimo powtarzających się apeli o ekstradycję do USA, Rosjanie nie zamierzają go wydać.